KBT terapie
Kognitivně behaviorální terapie, kterou je protkaná celá má současná praxe, se zaměřuje na aktuální prožívání a chování. Slovo "kognitivní" souvisí s myšlením a vnímáním, slovo "behaviorální" naopak s chováním. V této terapii mění klient svá přesvědčení a učí se rozpoznávat a měnit nezdravé zvyky v myšlení. Využívá se zde teorie učení - co je naučeno, lze i odnaučit. V terapii dochází k nácviku dovedností a vystavování obávaným podnětům. Minulostí se zabýváme pouze v rámci zjišťování kořenů schémat chování, které mohou být pro úspěšnou terapii klíčové.
Specifické rysy terapie:
- krátkodobost
- zaměření na přítomnost
- zaměření na konkrétní problémy
- stanovení konkrétních funkčních cílů
- směrování k rychlé soběstačnosti klienta
- nácvikové metody: na principu opakování, učení, tréninku získává klient dovednosti a zvládání situací
Tato metoda se s úspěchem používá především při terapii specifických úzkostných poruch.
Jak vypadá KBT v praxi
Terapie je strukturovaná a převážně direktivní. Terapeut je zpočátku více aktivní a zaujímá roli experta. Postupně však přenáší odpovědnost za průběh terapie na klienta a jeho aktivita se snižuje.
Vztah mezi terapeutem a klientem je vztahem vzájemné spolupráce. Od klienta se očekává, že bude k řešení svých problémů přistupovat aktivně. Je třeba otevřeně sdělovat a zaznamenávat své myšlenky, emoce i zážitky, stejně jako je potřeba být ochoten aktivně zkoušet nové způsoby myšlení a chování, i za cenu přechodného zvýšení emoční nepohody.
Pro KBT terapii je charakteristické, že se zaměřuje na přítomné, konkrétní, pozorovatelné, vědomé a ohraničené problémy. Zaměřuje se především na faktory, které problém udržují živý.
Používané terapeutické postupy nejsou cílem samy o sobě, ale jen prostředkem k dosažení konkrétního cíle, na němž se klient s terapeutem předem dohodli. KBT se zaměřuje na konkrétní změny v životě. Za důležité se považuje především to, jak klient mění své chování mezi sezeními, v přirozeném prostředí, nikoli jak se mění jeho chování při sezení. Typické pro KBT je edukativní zaměření a směřování k soběstačnosti klienta. Zvládáním obávaných situací zvyšuje pocit vlastní zdatnosti a své sebevědomí. Postupně dokáže své problémy úspěšně zvládat sám a přestává terapeuta potřebovat.